Malokarpatský región

Malokarpatský región

Malokarpatská vinohradnícka oblasť je situovaná na juhozápade Slovenska, s najväčšou plochou registrovaných vinohradov. História pestovania viniča sa sa odhaduje na viac ako 2000 rokov, čo je dostatočná referencia aj v rámci svetových vinohradníckych regiónov.

V súčasnosti sa Malokarpatský vinársky región člení na tri podoblasti, ktoré sa ďalej delia na dvanásť rajónov. Najznámejšou je podoblasť rozprestierajúca sa na juhozápadných svahoch Malých Karpát, kde sa vinič pestuje v 7 tradičných vinohradníckych rajónoch: bratislavský, pezinský, modranský, doľanský, orešiansky, senecký a trnavský. Nemôžeme však vynechať ani podoblasť regiónu Záhorie, ktorá má tri tradičné rajóny, z ktorých je asi najznámejší skalický, no okrem toho sa na Záhorí vinič pestuje aj v záhorskom a stupavskom rajóne. Treťou podoblasťou sú nížiny a pahorkatiny na severe Malých Karpát, kde sa vyrábajú kvalitné vína vo vrbovskom a hlohoveckom rajóne. Malokarpatská vinohradnícka oblasť tak ponúka 120 katastrov vinohradníckych obcí z juhozápadu od Bratislavy až po Vrbové a zo severozápadu od Skalice až po Hlohovec.

Vzhľadom k rozsiahlemu vinárskemu regiónu a vďaka orientácii väčšiny svahov na juhovýchod a juhozápad tu môžeme nájsť viaceré jedinečné slnečné miesta, ktoré v kombinácií s priaznivými hlinito-piesočnatými pôdami rodia kvalitné hrozno, z ktorého miestni vinári dorábajú rôznorodé vína. Máme tak viaceré možnosti porovnávať chute vín aj v rámci mikroregiónov a rajónov Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Kombinácia špecifickej historickej, ale aj modernej vinárskej architektúry a jedinečných tradícií, ktorých súčasťou je aj typická gastronómia, nám ponúka viacero dôvodov, prečo si tento región zamilovať a objavovať jeho krásy a bohatstvá.

Naším cieľom je Vám ukázať a sprostredkovať tieto krásy a bohatstvá s dôrazom na jedinečné rôznorodé chute, vône a osobitosti prostredia, v ktorom žijeme a každého miesta, ktoré navštívime. Radi vás zavedieme na viaceré miesta regiónu, z ktorých má každé jedinečné génius loci a kde budete môcť nechať rozvinúť svoje chuťové poháriky, kde načerpáte energiu pri prechádzke vinohradmi a oddýchnete si od každodenných stresov a povinností.

Keďže milujeme kvalitné víno a poznáme náš región a vinárov, sprostredkujeme vám ochutnávky podľa vašich preferencií či už v malých domácich pivniciach, alebo pre porovnanie vo väčších moderných a sofistikovaných vinárstvach.

Každé víno je špecifické oblasťou kde bol strapec vypestovaný, priestorom kde bolo narodené a kde sa ďalej vyvíjalo a samozrejme "kumštom" remeselníka, ktorý mu pomohol k svetu a ďalej sa oň stará. Naši vinári vám priamo pri ochutnávke veľmi radi všetky tieto momenty v procese výroby vína odprezentujú.